Sporda Yaralanmalara Karşı Önleyici Tedbirler

Sporda Yaralanmalara Karşı Önleyici Tedbirler

Sporda Yaralanmalara Karşı Önleyici Tedbirler

Spor sakatlıkları ve yaralanmaları; basit eylemler olduğunu düşünsek bile birçok aktivitede başımıza gelebilir. Bunlar yürüyüş, koşu veya boks gibi herhangi bir spor olabilir. Peki bunun önüne geçebilmek için neler yapabiliriz?

Egzersize Başlamadan Önce;

Spor yapmaya yeni başlıyorsanız ya da önceden alınmış bir sağlık raporuna sahip değilseniz, bir hekim kontrolünden geçerek sağlık durumunuzu kontrol ettirin. Tıbbi kontrol, farkında olmadığınız sağlık problemleriniz hakkında sizi bilgilendirmiş olacaktır.

Vücudunuzun hangi spora yatkın olduğunu öğrenmek için bireysel antrenörle ilerlemeyi düşünebilirsiniz. Antrenörünüzden mevcut sağlık durumunuza uygun kişisel bir program yapmasını istemek iyi bir önlem olacaktır.

Egzersizi düzensiz uygulamak da gelişimi olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden uygulayacağınız egzersizleri bir programa oturtmak büyük önem taşır.

Egzersiz Sırasında;

Programınızı oluşturduktan sonra ısınma ve soğuma hareketlerini planınıza eklemeyi unutmayın. Bu sayede ısınma, kalp ritminizi ve kan akışınızı düzenleyip sizi spora hazırlarken; soğuma ise vücudunuzun olağan temposuna ve ısısına dönmesine yardımcı olur. Soğuma hareketleri nefesinizi düzenler ve laktik asidin dağılmasını sağlar.

Çalışma esnasında önemli olan diğer bir konu ise odaklanmaktır. Zihinsel konsantrasyonu yitirmek, yaralanmaya yol açabilir. Eğer egzersiz ekipman yardımıyla yapılıyorsa, ekipmanların etkili ve doğru bir şekilde kullanılması için bir uzmandan yardım alınması çok önemlidir. Spor kıyafetlerinin yanlış seçimi bile olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden terinizi emebilecek ve rahat kıyafetler tercih etmeniz sağlıklı olacaktır.

Egzersiz Bitiminde;

Egzersiz sonrasında dinlenilmedir çünkü vücut toparlanmak için dinlenmeye ihtiyaç duyar. Düzenli dinlenme periyodu sağlanırsa kas ağrılarında da ciddi azalma yaşanır. Bu süreç boyunca düzenli beslenmek sporun verimini ve kalitesini arttıracaktır.

Profesyonel sporcu olmak bir seçenek olduğu gibi kişi kendi kendine hobi olarak da spor yapabilir. Spor herkes için bir tutku olabilir. Kişi düzenli olarak spor yapıyorsa ya da hayatında aralıklarla da olsa spora yer veriyorsa, dikkat etmesi gereken çok fazla konu olduğunu unutmamalıdır. Bu, kişinin sağlığı ve sporun sürdürülebilirliği için oldukça önemlidir.

Related Posts