Sporun Ruhsal Sağlığa Etkisi

Sporun Ruhsal Sağlığa Etkisi

Spor ve Depresyon İlişkisi

Egzersiz ve depresyon arasında kuvvetli bir bağ olduğu reddedilemez bir gerçektir. Bu konu üzerine birçok araştırma yapılmıştır. Araştırmalar sonucunda depresyon belirtileri üzerinde sporun olumlu etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Peki egzersiz yapmanın depresyonu
azaltmakta nasıl bir rolü var?

Hormonlar: Egzersiz esnasında vücut endorfin ve serotonin gibi mutluluk hormonlarının salınımını arttırır. Bu durumda salgılanan hormonlar sonucunda ruh halinde olumlu yönde gelişmelere rastlanır, hatta stresle başa çıkmada bile etkili rol oynar. Düzenli egzersiz, kaygının azalmasını ve depresif ruh halinden arınmayı mümkün kılar. Depresyonun temel nedenlerinden biri de strestir. Bu yüzden stresin azalması, depresyon semptomlarında hafiflemeyi de beraberinde getirir.

Özgüven: Spor yapmanın kişinin özgüveninde artış sağladığına da rastlarız. Özgüven artışı da kişinin benlik saygısına olumlu katkı sağlar ve kendilerine olan güvenini güçlendirir. Bu durum ise depresyonla mücadele etmeye katkı sağlar.

Sosyalleşme: Egzersiz eğer insanlarla etkileşimli ortamlarda sağlanıyorsa, iletişimi de beraberinde getirir. İnsan sosyal bir varlık olduğu için sosyalleşmek, kişinin izolasyon hislerini azaltır. Bu yüzden grup egzersizlerine bağlı spor etkinlikleri tercih edilebilir.

Uyku: Egzersiz sonucunda insan bedeni yorgun düşer. Bu yüzden düzenli egzersizin uyku kalitesini arttırması beklenir. Uyku problemlerinin önüne geçilmesi de depresyonla mücadelede önemli rol oynar.

Related Posts